Dojenje tijekom ljetnih mjeseci

Objavljeno

Poznato je da su ljetni mjeseci zahtjevni zbog iznimno visokih temperatura, a mogu biti posebno zahtjevni za majke koje doje. No, uz odgovarajuće mjere i par trikova dojenje može ostati ugodno i sigurno.

Za sve nove mame koje će ovo ljeto dojiti, pripremili smo mali vodič s korisnim savjetima kako bi osigurali najugodnije okruženje za svoju bebu, ali i za sebe.

Od velike je važnosti i inače, a pogotovo tijekom trudnoće i dojenja, da ste tijekom cijelog dana dovoljno hidrirani. Voda je tijekom vrućih ljetnih dana vaš najbolji prijatelj, a možete joj dodati i krišku limuna ili limete za još svježiji okus (pripaziti na ograničene količine citrusa tijekom dojenja u slučaju mogućih alergija kod bebe). Bitno je naglasiti da se u dnevni unos tekućine ne ubraja kava. Kava u sebi sadrži kofein koji je, zbog pojačanog rada srca, prepoznat kao diuretik. Diuretici su skupina lijekova koji uzrokuju povećano izlučivanje urina, što može dovesti do dehidracije u slučaju nedovoljnog konzumiranja tekućina.

Hidratacija tijela ne uključuje samo konzumiranje tekućina. Bitno je hraniti kožu i izvana s kremama za sunčanje s odgovarajućim zaštitnim faktorom. Kreme za sunčanje, kao i one za samotamnjenje, možete i trebate koristiti i tijekom dojenja. Samo je bitno da kod nanošenja kreme pripazite na područje oko bradavica kako ostaci kreme ne bi završili u bebinim ustima. Savjetujemo da svakako pročitate upute proizvođača kreme prije nanošenja.

Kako su porastom temperatura odrasli ljudi žedniji nego inače, ima smisla da vrućine tako djeluju i na bebe. Stoga je sasvim prirodno i normalno da ćete češće dojiti tijekom ljetnih mjeseca. Bebama mlađima od 6 mjeseci nije potrebna dodatna tekućina osim majčinog mlijeka. Ono je na početku teksture koja može u potpunosti utažiti bebinu žeđ. Kod starijih beba koje jedu i kašice, potrebna je dodatna tekućina. Osluškujte svoju bebu i slobodno joj dajte dojiti kad god traži, jer ona najbolje zna što joj treba.

Mnoge se majke pitaju smiju li se kupati u moru tijekom perioda dojenja. Ne morate se brinuti da će temperatura mora utjecati na količinu mlijeka koje imate jer sama proizvodnja mlijeka ovisi o količini koju beba pojede.

Ono što je bitno za dojenje, a uključuje more i plivanje, je presvući grudnjak nakon kupanja. Sintetički grudnjaci zadržavaju vlagu oko bradavica što je pogodno za stvaranje gljivične infekcije koja se potom može prenijeti i na bebu. Pobrinite se da ste suhi prije dojenja jer znoj bebi može otežati sisanje. Odlična opcija je Carriwell grudnjak za trudnice i dojilje bez šavova koji je kao stvoren za toplije vrijeme. Osim što je materijal mekan, dizajn bez šavova i bez žica osigurava potporu i udobnost tijekom cijelog dana nošenja.

Preporuka je u torbi za pelene nositi ručnik od lagane tkanine. Osim što se njim možete posušiti, možete ga koristiti između sebe i bebe kako bi dojenje bilo ugodnije.

Kako bi održali suhoću tijekom cijelog dana, Carriwell je osmislio perive jastučiće za dojenje, a možete birati između jastučića od organskog pamuka ili od svile. Mekan i prozračan materijal od organskog pamuka upija mlijeko i održava bradavice suhima. Svileni dio jastučića ima antiupalna svojstva te pomaže pri zacjeljivanju bolnih bradavica i hlađenju tijekom visokih temperatura. Korištenjem jastučića za dojenje također se smanjuje i rizik od mastitisa. 

Dojenje tijekom ljeta ne mora biti muka! Uživajte sa svojom bebicom u ljetnim radostima i zapamtite – držite se hlada i pijte puno tekućine!